Японець отримав Нобелівську премію за опис процесу аутофагії

f30ceda4_1Японський біолог Есінорі Осумі удостоєний Нобелівської премії з фізіології і медицині за опис процесу аутофагії.
Нобелівський комітет сьогодні оголосив лауреата премії 2016 року по фізіології і медицині. Ним став японський учений, молекулярний біолог Есінорі Осумі з Токійського технологічного інституту. Премію вручили за його відкриття в області аутофагії.
У заяві Нобелівського комітету наголошується, що Осумі «відкрив і з’ясував механізми, що лежать в основі аутофагії, фундаментального процесу знищення та утилізації клітинних компонентів». Саме слово «аутофагія» походить від двох грецьких слів — «auto», що означає «я», і «phagein», що означає «поїдати». Таким чином, воно буквально означає «самопоїдання» (у вільному перекладі «самоїдство»).
Аутофагія відома вже більше 50 років, але її фундаментальне значення для фізіології і медицини було визнано тільки після досліджень Осумі, проведених в 1990-х роках. Саме завдяки цим роботам він і отримав Нобелівську премію.
Відкриття Осумі призвело до розумінні вченими того, як клітини переробляють свій вміст. Його відкриття допомогло прокласти шлях до розуміння фундаментального значення аутофагії в багатьох фізіологічних процесах — наприклад, адаптації до голодування. Мутації генів, що контролюють процес аутофагії, можуть викликати захворювання. Крім того, процес аутофагії — важлива складова онкологічних і неврологічних захворювань.
Аутофагія властива живим організмам, в тому числі і нашим. Завдяки їй клітини позбавляються від непотрібних частин, а організм в цілому — від непотрібних клітин, уточнює «КП».
Природа завбачливо наділила клітини настільки дивної і корисною здатністю — перетравлювати те, що «виглядає» зайвим або шкідливим. Діють вони майже як ми. Тільки автоматично. Упаковують «сміття» в спеціальні мішки — аутофагосоми. Далі переміщають в контейнери — лізосоми. Де «всяка гидота» руйнується і перетравлюються. Продукти переробки — таке собі «вторсировину» — йдуть на виробництво палива для харчування клітини. З них виготовляються і нові будівельні блоки, які використовуються для оновлення клітини.
Завдяки аутофагії клітина відчищається від потрапила в неї інфекції і від утворилися токсинів. Аутофагія починає працювати найбільш інтенсивно, коли організм перебуває у стресовому стані. Наприклад, голодує. В цьому випадку клітина виробляє енергію за рахунок своїх внутрішніх ресурсів — з будь-якого нагромадилося сміття. І в тому числі — з хвороботворних бактерій.
Відкриті лауреата свідчить: голодувати, а іноді і постити все-таки корисно — організм дійсно очищається. Підтверджено Нобелівським комітетом.